خدمات راپل

آب بندی و درزبندی نمای ساختمان و سطوح در ارتفاع

خدمات راپل

در دنیای صنعتی، بسیاری از پروژه ها در ارتفاع و مناطق غیر قابل دسترس قرار دارند. برای دسترسی به این مناطق و انجام کارهای لازم، تکنیک های مختلفی وجود دارد. یکی از این تکنیک ها، تکنیک دسترسی با طناب یا راپل است که به عنوان یک روش امن و موثر برای دسترسی به مناطق بالای ساختمان ها، پل ها، برج ها و سایر سازه های صنعتی استفاده می شود.

برای انجام کارهای در ارتفاع مانند پیچ کردن سنگ نما، شستشوی نما، رنگ آمیزی نما و جوشکاری در ارتفاع، استفاده از داربست بسیار رایج بوده است. با این حال، هزینه بالا، دردسر زیاد، زمان باز و بست کردن آن و خطرات آن باعث شده است که بسیاری از مردم به دنبال راه‌حل‌های جایگزین باشند. در اینجا به شما خدمات راپل نمای ساختمان را پیشنهاد می‌دهیم تا دیگر به داربست و امثال آن حتی فکر هم نکنید! همچنان استفاده از داربست و کلایمر برای درست کردن نمای ساختمان هنگام ساخت ساختمان معروف است، امَّا برای خدمات نگهداری و تعمیرات نوین، روش‌های جدید و مناسب‌تر پیدا شده‌اند.

معنای راپل

 
راپل یا کار در ارتفاع به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که در ارتفاع بالای زمین و بدون استفاده از سطح ثابت صورت می‌گیرد. این فعالیت‌ها شامل صعود و نزول از سطح بالا، نصب و تعمیرات تجهیزات، پایش و نظارت بر ساختمان‌های بلند، پوشش دادن به سطوح با استفاده از روش‌های خاص و … می‌باشد. رعایت اصول ایمنی در کار در ارتفاع بسیار حائز اهمیت است و همچنین تجربه، آموزش و تخصص لازم جهت انجام این فعالیت‌ها الزامی است.

موارد استفاده از راپل

 

راپل به طور کلی در سه زیر شاخه اصلی قابل طبقه بندی است:

 •  مورد اول استفاده از راپل در تفریحات مانند زیپ لاین، بانجی جامپینگ و سایر تفریحات با استفاده از طناب و فاکتور ارتفاع است.
 • مورد دوم، استفاده از راپل در ورزش های کوهنوردی و صخره نوردی است.
 • مورد سوم و مهمترین شاخه، استفاده از راپل در کارهای صنعتی و خدمات ساختمانی است.

با پیدایش راپل در صنعت و ساختمان، چشمگیر رشد کرده و جایگاه خود را در اجرای کارهای صنعتی و ساختمانی پیدا کرده است. به نوعی، راپل تغییرات چشمگیر  در این حوزه ها به دنبال داشته و بشر را به جلو سوق داده است. 

تجهیزات کار در ارتفاع یا راپل 

 
  متخصصان کار در ارتفاع یا راپل  با استفاده از تجهیزات خاص و تکنولوژی مناسب، به نقاط مختلف ساختمان صعود و نزول می‌کنند. در ادامه، چند وسیله مورد استفاده در خدمات rope access را بررسی می‌کنیم(منبع):
 • Harness: چیدمان اصلی کارگر در rope access، حامل پشت برای حفاظت شخصی است.
 • Rope: طناب‌های پلي‌پروپيلن يا فولادي كه به عنوان رابط بين كارگر و سطح كاربردي قرار مي‌گيرد.
 • Descender: دستگیره‌ای است که به طور خودکار کابل را کنترل می‌کند تا فضای هوایی را به طور صحیح پایین ببرد.
 • Ascender: دستگیره‌ای است که به طور خودکار کابل را کنترل می‌کند تا فضای هوایی را به طور صحیح بالا ببرد.
 • Carabiners: قفل‌هایی هستند که به طور اختصاصی برای اتصال طناب به حامل پشت و دستگیره‌ها استفاده می‌شوند.
 •  Helmet: کلاه ایمنی است که برای حفاظت سر و صورت کارگر در صورت سقوط یا ضربه استفاده می‌شود.
 • Gloves: دستکش‌های ایمنی است که برای حفاظت دستان در صورت لغزش یا سقوط استفاده می‌شود.
 •  Safety glasses: عینک ایمنی است که برای حفاظت چشمان در صورت خطرات ناشی از شبکه های فولادي، خزان هاي شيشه اي و … استفاده مي شود.
 • Hard hat: كلاسيك كلاسيك كارگران ساختمان، يك كلاسيك كلاسيك با پوشش سخت و قابل تعويض جزئيات است.
 

 

×

 

سلام وقت شما بخیر

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

×